Çinko Sprey

ANI Metal - Zinc Spray

Winkel Logo

Worldwide Distributor

Çinko Sprey Broşürü

Çinko Kaplanmamış Bölgelerin Bakımı

TSıcak daldırma galvaniz kaplama, sadece korozyona karşı bir kalkan değil aşınma ve darbeye karşı da koruma sağlayan dayanıklı bir kaplamadır. Buna rağmen herhangi bir sebeple galvanizlenmeyen veya zarar görmüş bölgeler olabilir. Bu bölgelerin bakımı, onarımı gereklidir.

ANI Metal - Zinc Spray

Kaplanmamış bölgeler

ANI Metal - Zinc Spray

Kaynak işlemi sırasındaki yanık yağlar

Çelik üzeri sıcak daldırma galvaniz kaplamalarının bakım ve onarımı, kaplama muntazamlığı ve katodik korumanın yanında uzun bir kaplama ömrünü de güvence altına alır. Sıcak daldırma galvaniz kaplaması hasara karşı çok dayanıklı olsa da galvaniz prosesi esnasında veya galvanizlenen çeliğin uygun şekilde korunmaması sonucu kaplamada küçük kusur veya boşluklar meydana gelebilir. Galvaniz uygulaması ister yeni yapılmış ister yıllardır hizmet vermekte olsun, galvanizli çeliğin bakım ve onarımı basittir. İkisinde de uygulama aynıdır, fakat yeni bir ürünün onarımı için uygun olan onarım işlemleri, kullanım görmüş bir ürüne göre daha kısıtlıdır.

ANI Metal - Zinc Spray

Kaynak bölgesinde galvanizlenmemiş alan

ANI Metal - Zinc Spray

Kaynak kusması

Yeni galvanizlenmiş bir malzemenin onarımındaki spesifikasyonlara göre, onarım için izin verilen yüzey alanı, bahse konu iş parçasının kaplamaya tabi olan erişilebilir yüzey alanının %1’inin yarısından veya ton başına 225 cm2’den daha fazla olamaz (Hangisi daha düşükse o değer esas alınır).

ASTM A780 “Sıcak Galvaniz Kaplamalarında Hasarlı ve Kaplanmamış Bölgelerin Bakım ve Onarım Uygulaması”, hasarlı kaplamaların nasıl onarılacağını detaylı şekilde açıklamaktadır.

Bakım ve onarım spesifikasyonunun bir diğer prensibi ise onarılacak bölgedeki kaplama kalınlığıdır. Onarımda kullanılacak materyalin tek uygulamada en az 50 μm kaplama kalınlığını sağlaması gerekmektedir.

Çinko-Zengin Boyalar

Çinko-zengin boyalar temiz ve kuru bir çelik yüzeyine fırça veya sprey yoluyla uygulanır. Çinko-zengin boyalar ya ağırlıkça %65 ila %69 arasında, ya da kuru filmde ağırlıkça %92’den daha fazla metalik çinko içermelidir. Çinko tozu içeren boyalar, içerdikleri bağlayıcıya göre organik veya inorganik olarak sınıflandırılır. İnorganik bağlayıcılar, hasar almamış kaplamaların bakım uygulamalarında kullanılacak boyalar için özellikle uygundur.

Boyanın kaplama kalınlığı, çevresindeki kaplamanın kalınlığından %50 daha fazla olmalı ancak 100 μm değerini de aşmamalıdır. Manyetik veya elektromanyetik bir ölçüm cihazı ile ölçümler yapılarak spesifikasyonlara uygunluktan emin olunmalıdır.

ANI Metal - Zinc Spray

Çinko Sprey

Özellikler

  • Metaller için korozyona karşı uzun süreli koruma sağlayan ve hızlıca kuruyan film, yapısında %98 saflıkta çinko tozları içerir.
  • Hemen hemen tüm metaller üzerine uygulanabilir.
  • Çinko tabakaların kaplanması ve tamir edilmesi için, zarar görmüş galvaniz tabakasının, delme, kesme ve punto kaynak uygulamalarının onarılması için uygundur.
  • +300oC ısıya dayanıklıdır (kısa süreli 400oC)
  • Üzeri lake edilebilir, boyanabilir.

ANI Metal - Zinc Spray

Kullanım Şekli

  • Kullanılacak yüzeyi her türlü kirden arındırınız.
  • Homojen kaplama için kutuyu kullanım öncesi karıştırıcı bilye serbest kalana dek yaklaşık 1 dakika boyunca kuvvetlice çalkalayınız.
  • Ürünü yüzeye 20-25 cm mesafeden eşit oranda ince bir tabaka oluşturacak şekilde püskürtünüz.

Teknik Bilgiler

RenkAlüminyum / açık gri
KokuSolvent
Basınç @20oC5,5 bar
Bağıl yoğunluk @20oC0,71-0,75 g/ml
İlk zar oluşumu @22oC20 dakika
Çinko tozu saflığı> %98
Sıcaklık dayanımı300oC (peak of 400oC)
Kuru filmde metal oranı%64
Kuru filmde çinko oranı%12

 

error: Content is protected !!